Bygging av sørsamisk båt
- 1/1
Støttet av Forbundet Kysten
I 2024 bygde båtbyggerne ved Museet Kystens arv en rekonstruksjon av en sørsamisk båt som var i samlingene til Saemien Sijte. Båten var støttet av Forbundet Kystens breddegavemidler og var en gave til Aarjel Saemiej Skuvle (den samiske skolen) som har en fin beliggenhet ved Snåsavatnet.
Bygging
Båten ble bygd av båtbyggerne Ola Borgfjord og Kenneth Bjørkli i båtbyggeriet på Museet Kystens arv. Båten er bygd i gran, også innveden. Båten ble bygd, som originalen, med einlengte bord i kjølbordet og ripbordet. De andre 3 bordene er delt med skar.
Det er tilstrekkelig med 1 bordstokk på 6,20 meters lengde. Det er en materialbesparende båt fordi det er brukt korte og lange bord i et system. Båten er bygd med jernsaum. Stevnen har en spesiell utforming hvor den er smalere nede enn oppe. Det er for å kunne forbedre spikerholdet. Båten har også en helt spesiell svung i unnrenninga både fram og bak.
Originalbåten var bygd av båtbygger Jonas Mikael Marsfjell fra Røyrvik, en to-roms spissbåt bygd i gran. Den står i magasin på Saemien Sijte. På et foto av båtbygger Marsfjell står han ute og bygger med skorstokk. Dette gjorde at båtbyggernes erfaring med skoreteknikk i åfjordsbåtbygging, kunne brukes på bygging av den sørsamiske båten (foto: Saemien Sijte).
- 1/15
- 2/15
- 3/15
Ola i gang med å hugge T-kjøl - 4/15
- 5/15
- 6/15
- 7/15
- 8/15
- 9/15
- 10/15
- 11/15
- 12/15
- 13/15
- 14/15
- 15/15
Den ferdige båten ankommer Saemien Sijte i Snåsa
Museet Kystens arv leverte båten til vår samarbeidspartner Saemien Sijte 29.oktober 2024 til arrangementet «Åarjelsaemien vïnhtsh / Sørsamiske båter – bygging og bruk» med framvisning av båten og foredrag. Til stede var også Peder Ludvik Jåma som hadde berget originalbåten i sin tid fra bålet, og det var foredrag om bygging av nybåten av både Einar og Ola Borgfjord, og også av Jonar Thomasson og Ove Jåma som fortalte om båtbyggerne Lars Bendiksen og Jonas Mikael Marsfjell.
Kartlegging av sørsamisk båttradisjon
Du kan lese mer her om kartlegging av sørsamiske tradisjonsbåter
Museet Kystens arv og Saemien Sijte har også et samarbeid om kartlegging av sørsamisk båttradisjon. Det er i utgangspunktet lite bevart av samiske klinkbygde båter. Kartleggingsarbeidet er gjort mulig med tilskudd fra Sametinget.